Samsung Gear VR

 

Wirtualna rzeczywistość (virtual reality) to inaczej obraz, który został stworzony przy wykorzystaniu dostępnej technologii. Jej prekursorem był Myron W. Krueger, urodzony w pierwszej połowie XX w., badacz i artysta. Pan Myron tworząc swój wynalazek nie mógł przewidzieć, że w przeciągu 70 lat jego dzieło zostanie zmniejszone do urządzenia, które można zabrać wszędzie ze sobą. A jednak. Samsung Gear VR to urządzenie, które może być przyszłością rozrywki.
Samsung Gear VRMamy już kolejną generację okularów firmy Samsung. Pierwsze akcesorium współdziałało ze smartfonem Samsung Galaxy Note 4, najnowsze współpracuje również ze sprzętem z najwyższej półki. By móc z niego korzystać należy zaopatrzyć się przynajmniej w Samsunga Galaxy S6, a najlepiej w wersję z siódemką na końcu. Posiadając już oba urządzenia można zacząć mówić o wirtualnej rzeczywistości. Gogle nakładamy na głowę, leżą one dobrze, są całkiem wygodne. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać lekki dyskomfort po dłuższym używaniu urządzenia, mimo że waży ono około 300 gramów. Pod przednią pokrywą umiejscawiamy nasz smartfon, a górne pokrętło służy do ustawienia ostrości. Gdy wejdziemy już w rzeczywistość wirtualną, wykonując ruchy głową możemy rozglądać się w 360 stopniach. Czujniki w telefonie oraz w samych goglach współpracują, aby użytkownik miał głębsze i pełniejsze odczucia. Przyciskami znajdującymi się na obudowie możemy przewijać, zatwierdzać oraz cofać się do poprzedniego menu. Smartfon przy dłuższym użytkowaniu może się nagrzewać, jednak nie jest to większym problemem. Sama animacja jest na naprawdę wysokim poziomie, a korzystanie z gadżetu może wciągnąć – nie tylko samego użytkownika, ale również osoby trzecie. Przy pierwszy używaniu gogli możemy skorzystać z samouczka, ucząc się przy tym sterowani i korzystania z urządzenia. Nie jest to trudne i na pewno większość osób będzie w stanie płynnie korzystać z produktu Samsunga bardzo szybko.
Prócz gier oraz korzystania z różnych aplikacji możemy przeglądać zdjęcia wykonane w 360 stopniach – sprawia to naprawdę niezłe wrażenie. Dzięki aplikacji Oculus Video mamy dostęp do kilkunastu filmów. Ich rozdzielczość mogłaby być lepsza, jednak pamiętajmy że technologia będzie szła do przodu i ilość oraz jakość filmów będzie doskonalsza. Ciekawymi funkcjami jest możliwość przeglądania Internetu, czy też korzystanie z Facebooka.Gear VR
Urządzenie sprawia ogromną frajdę, można nawet rzec że jest lekko uzależniające. Wiele osób ocenia Samsunga bardzo pozytywnie. Wiadomo, że nie jest on doskonały, można by poprawić interakcję z otoczeniem oraz popracować nad innymi możliwościami. Bateria również nie jest mocną stroną urządzenia – co prawda możemy podłączyć zewnętrzne ładowanie, jednak może to krępować nasze ruchy. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te problemy są do przeskoczenia, a kolejne serie będą sprawiały radość kolejnym pokoleniom użytkowników. Czy warto wydać kilkaset złotych na ten sprzęt? Warto. Rozrywka gwarantowana.