Co zrobić żeby nie było Ci łyso?

Łysienie to problem, który już w poprzednim stuleciu określono mianem choroby cywilizacyjnej. Coraz szersze grono osób dotkniętych łysieniem sprawia, że problem ten wciąż przybiera na sile i staje się coraz bardziej powszechny.

Łysienie dotyczy przede wszystkim facetów, zwłaszcza tych, którzy ukończyli 30. rok życia. Szacuje się, że wśród nich może znajdować się nawet 30% doświadczających problemu łysienia (z wiekiem odsetek ten drastycznie wzrasta). Spróbujmy w przybliżeniu odpowiedzieć na pytanie – dlaczego właściwie ludzie tracą włosy?

Główną przyczyną łysienia są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli nasz dziadek i ojciec wyłysieli, to możemy być niemal pewni, że problem ten, prędzej czy później, z pewnością dotknie także i nas. Co należy zrobić żeby w porę zapobiec utracie włosów i czy jest to w ogóle możliwe?

Rozwój współczesnej medycyny sprawił, że leczenie łysienia typu męskiego (zwanego również łysieniem androgenowym) w większości przypadków daje pozytywne rezultaty. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy poczynić, jest wizyta u lekarza, który z reguły proponuje leczenie farmakologiczne połączone ze specjalistycznymi zabiegami medycznymi.

Najskuteczniejszym i przez to najczęściej stosowanym środkiem farmakologicznym jest doustnie podawany finasteryd. Dobrym uzupełnieniem kuracji jest używanie specjalnych szamponów i odżywek, które rewitalizują cebulki włosów, wpływając korzystnie na ich regenerację. Od niedawna coraz bardziej popularny staje się również zabieg mezoterapii.

To tylko niektóre sposoby na zwalczenie łysienia. Pełna lista metod na wypadające włosy jest oczywiście dużo dłuższa. Pamiętajmy jednak, że nie można działać zbyt pochopnie, zanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnej metody, powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam wybrać optymalną formę leczenia.