Krawat przyjacielem mężczyzny

Krawat jest ozdobą męskiego (czasem damskiego) stroju, będącym wąskim paskiem materiału, który jest wiązany wokół szyi na kołnierzu koszuli. Wszyscy wiedzą jak krawat wygląda, jednak czy jego pochodzenie jest równie dobrze znane?
Pierwsze informacje o chustach noszonych na szyi pochodzą z wykopalisk grobowca pierwszego cesarza Chin – wiadomo, iż żołnierze jego armii wiązali chusty wokół szyi. Podobnie stroili się również żołnierze rzymscy. Na jednej z marmurowych kolumn Trajana pochodzącej z roku 113 widać żołnierzy mających zawiązane na szyi chusty we wzór podobny do węzła prostego. Jednak pochodzenie krawatu upatruje się w wieku XVII. W roku 1660 podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami regiment żołnierzy chorwackich został przedstawiony królowi francuskiemu Ludwikowi XIV. Na szyjach chorwackich oficerów zwieszone były jedwabne chusty, które bardzo spodobały się władcy, który w kraju utworzył własny regiment nazwany „Royal Cravattes”. Z czasem król zatrudnił osobę dbającą wyłącznie o krawaty czyli „cravatiera”. W dalszej kolejności moda przeszła do Anglii, a następnie już do całej Europy. W Polsce krawaty pojawiły się w połowie lat 70 XX wieku, przyjmując nazwę – „zwis męski ozdobny”. Dziwna nazwa związana jest z faktem, iż w ramach czystości polskiego języka dbano by wyrazy pochodzenia obcego przybierały polską formę.
wielosc-krawatowKrawat jest skrawkiem materiału opatulonym wokół szyi, ale spełnia on wiele funkcji, przede wszystkim posiadając walory estetyczne, ale również jest elementem komunikacji niewerbalnej (może powiedzieć wiele o właścicielu). Przykładowo czerwony krawat kojarzony jest władczym charakterem oraz z siłą. Kolor niebieski natomiast symbolizuje spokój, powagę oraz zaufanie. Grubość węzła również ma znaczenie. Węzły cienki i ostry mówi o właścicielu, iż jest on osoba zdecydowaną. Węzeł umiarkowanie cienki świadczy o równowadze jego właściciela, a węzeł gruby może kojarzyć się z niezdecydowaniem i słabością. Dodatkowym minusem takie węzła jest odciąganie uwagi od twarzy, a także jej pogrubianie. Jak już jesteśmy przy węzłach to można powiedzieć co nieco o wiązaniach krawatu. Najpopularniejszymi wiązaniami są węzeł windsorski, skrzyżowany, four in hand pojedynczy oraz podwójny, półwindsorski, klasyczny amerykański, ale także wenecki czy wiktoriański.wiązanie_krawata
Krawat jest nieodłącznym elementem stroju eleganckiego mężczyzny, a jednocześnie w większości przypadków obowiązkowym elementem męskiego ubioru w wielu firmach i przedsiębiorstwach. Jednak w Polsce przyjęło się nieformalne odstępstwo w jednym dniu w roku, mianowicie chodzi o dzień 2 czerwca – „Dzień bez Krawata”. Te nieformalne święto jest przestrzegane w wielu firmach i staje się coraz bardziej popularne.