Komu jaka broda?

Na ulicach, w magazynach, w salonach fryzjerskich, wszędzie dosłownie króluje męska moda na noszenie długiej brody. Zapuszczają ją więc młodzi i starsi panowie licząc na to, że wpiszą się w najmodniejszy trend tego sezonu. Brody rosną jak chcą, a ich właściciele w zasadzie niewiele przy nich robią. Tymczasem jak przekonują styliści i profesjonalni golibody posiadanie długiego zarostu także kieruje się swoimi zasadami, a dowolność nie jest tu pożądana. Broda, podobnie jak włosy na głowie, powinna być wystylizowana, a jej kształt powinien pasować do fryzury i przede wszystkim do kształtu twarzy. Nie ma miejsca na przypadkowość. Chaotyczne krzaki nie są sexy.
brodaŻeby dobrze zadbać o swoją brodę nie trzeba nie wiadomo jakiego sprzętu. Wystarczy „jednorazówka”, strzyżarka i grzebyk. Nawet z rzadkiej brody można coś wykrzesać, jeśli oczywiście wie się jak. Sekret polega na odpowiednim dopasowaniu kształtu brody do twarzy. Wówczas nawet niewielki zarost będzie wyglądał efektownie.
Jak powszechnie wiadomo twarz mężczyzny może mieć jeden z kilku kształtów. Twarz może mieć zbliżony kształt do kwadratu, koła, owalu czy trójkąta. Tym, którzy nie są w stanie samodzielnie określić jaki mają kształt twarzy radzi się albo zapytać kogoś zaufanego i w miarę orientującego się w tej problematyce (chyba najlepiej swoją partnerkę), albo stanąć przed lustrem, wziąć do ręki szminkę, kredkę do oczu lub inny łatwo zmywalny mazak i na tafli lustra odrysować linię twarzy. Potem wystarczy przyjrzeć się i stwierdzić do jakiej figury geometrycznej jest najbardziej zbliżona. Jeśli już zostanie to ustalone, można zacząć stylizować zarost tak, jak powinien pasować.
Jeśli jest to twarz kwadratowa (jak np. u Davida Beckhama) dobór zarostu powinien koncentrować się na „zaokrąglaniu” jej kanciastych cech. Wówczas najlepiej jest ciąć boki krócej, a policzki trochę dłużej. Dzięki temu twarz będzie wydawać się dłuższa. Można też skusić się na kozią bródkę.broda-etapy
Twarz okrągła, podobnie jak w przypadku kwadratu, lepiej będzie wyglądać z tak wystrzyżonym zarostem, który optycznie ją wydłuży.
Twarz podłużna, prostokątna jest zbliżona do kwadratu, jednak postępowanie z zarostem przy tego typu kształcie jest odwrotne. Oznacza to, że włosy na policzkach powinny być krótsze, natomiast bokobrody i na szczęce dłuższe. Można także po prostu zapuścić dłuższe bokobrody, a resztę ściąć.
Twarz przypominająca swoim kształtem trójkąt lub diament jest dość kanciasta, dlatego sugeruje się, aby ogolić policzki, które i tak są dość mocno wyeksponowane. Pamiętać należy, żeby nie golić boków twarzy, gdyż pomagają one optycznie zmniejszyć właśnie tą kanciastość twarzy.
Idealną twarzą, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, jest twarz owalna. Tutaj można robić co się chce, a i tak będzie się wyglądać świetnie, a to dzięki idealnym proporcjom kształtu twarzy.