Kodeks Gentlemana czyli męskie zasady

Jeśli ktoś myśli, że aby być gentlemanem, trzeba nosić cylinder, rękawiczki i laseczkę, chodzić na wyścigi konne w Ascott czy nosić drogie, markowe zegarki, to jest w głębokim błędzie. Bycie gentlemanem to przede wszystkim zachowanie, które jest godne naśladowania, wzbudza zaufanie i uznanie. Oto kilka zasad, którymi powinien kierować się prawdziwy gentleman bez względu na zawartość portfela czy stan konta, a także pochodzenie.
elegancjaW przypadku prawdziwego gentlemana liczby się jego słowo i konsekwencja. Mężczyzna z klasą zawsze dotrzymuje danego słowa. Kiedy umawia się z kimś, przychodzi pięć minut wcześniej, a nigdy piętnaście minut później. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, skutkującego spóźnieniem, dzwoni i uprzedza o zaistniałej sytuacji. Obiecując komuś coś, dotrzymuje słowa, więc jeśli zapowiedział dziecku wyjście do kina czy parku, choćby ze zmęczenia zasypiał na stojąco, dotrzyma słowa i spełni obietnicę. Prawdziwy mężczyzna jest także konsekwentny. Jeśli dał dziecku karę, to ją zrealizuje. Jeśli obiecał szefowi oddanie projektu czy dokumentów w określonym terminie, to tak uczyni. To ważne cechy, które uwiarygadniają dane słowo i sprawiają, że inni chętnie polegają na pomocy i obietnicy mężczyzny.
W parze z danym słowem i konsekwencją idzie lojalność. Prawdziwy gentleman jest lojalny w stosunku do swoich przyjaciół, partnerki czy przełożonych. Z jego ust nie usłyszy się obelgi czy złośliwej uwagi pod adresem jego przyjaciół czy najbliższych. Gentleman zna ich wady i zalety, a w szerszym gronie nie stroni od wykazywania jedynie tych pozytywnych cech. Nawet po rozstaniu z dotychczasową partnerką, nie obgaduje jej za plecami, nie zdradza sypialnianych sekretów czy szczegółów z życia czy to wspólnego, czy jej. To także wiąże się z kolejną cechą – dyskrecją.
Ważne dla prawdziwego gentlemana jest bycie sobą. Nie udaje on bycia kimś innym, zwłaszcza by przypodobać się komuś. To mężczyzna, który ma swój świat, którego jest panem. Nie musi gonić za modą, zmieniać gustu na zawołanie. Jest wierny swoim wartościom i nie stara się przypodobać wszystkim. Jest przy tym autentyczny i świadomy. Sprawianie przykrości komukolwiek nie leży w jego naturze, choć szczerość jest wielką cechą. Prawdę jednak, zwłaszcza tą nieprzyjemną, potrafi wskazać w sposób delikatny, dyplomatyczny.
Ważną cechą prawdziwego mężczyzny jest także sprawiedliwość, choć nie zawsze może układać się po jego myśli. Nie przywłaszcza sobie sukcesów innych, nie pomija ich przy świętowaniu sukcesu, zwłaszcza, gdy nie jest on tylko i wyłącznie jego zasługą. Okazuje wdzięczność kodeks-gentlemanawszystkim, którzy na to zasłużyli. Okazuje pokorę, co tylko sprawia, że w okół niego chętnie gromadzą się ludzie.
W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest żyć zgodnie z Kodeksem Gentlemana. W świecie wyścigu szczurów, podkładania sobie kłód pod nogi nie jest łatwo być lojalnym, szczerym i sprawiedliwym. Właśnie tym bardziej należy starać się te cechy w sobie pielęgnować lub wykształcić. Można na tym jedynie zyskać.