Gentelman przy stole – jako gospodarz

W wielu polskich domach utorowała się zasada, iż to kobiety odpowiadają za stół. One przygotowują jedzenie, nakrycie stołu, dbają o gości. Czasy jednak się zmieniają i należy zauważyć, iż gentelman powinien również zadbać o ten aspekt życia. W szczególności, że bardzo często nie mówimy tutaj już o niedzielnym obiedzie, ale o spotkaniu biznesowym.

schludny-stółNa co powinien zwrócić uwagę facet z klasą w przypadku stołu? Pierwsze wrażenie – to jest to o czy mówimy. Konkretniej chodzi nam o estetykę stołu. Powinien on wyglądać schludnie oraz estetycznie. Na spotkania biznesowe wybieramy obrus, którego nie używamy na co dzień – tak zwany odświętny. To nie znaczy, iż przy codziennym obiedzie mamy jeść bez obrusu. Nie. Może on być nawet plastikowy, jednak ważne by był czysty. Czemu jest to takie ważne? Otóż to jak wygląda stół wpływa na całe wrażenie, nie tylko nasze, ale i wszystkich gości. Niechlujny, brudy stół jest w stanie zepsuć smak nawet najsmaczniejszych potraw i posiłków. Ten, który będzie przygotowany starannie wzbudzi apetyt oraz wzmoże łaknienie. Należy oczywiście pamiętać o tym by nie przesadzić ze strojeniem stołu – mówimy o schludności a nie kiczowatości. Kiedy stół jest już uporządkowany należy pamiętać o pewnej zasadzie. Należy zwrócić uwagę na to czy talerze nie są ukruszone czy nadtłuczone, sztućce nie są przybrudzone lub niedomyte. Jednym zdaniem – skaza na talerzu dla osób uczulonych może być skazą na całym stole. Ważne jest również to, iż w przypadkach kiedy decydujemy się na postawienie na stole np. wazonu z kwiatami, by nie był on zbyt wysoki, by nie zasłaniał nam osoby naprzeciwko, której siedzimy. Stół oraz krzesła powinny być ustawione w sposób praktyczny, tak by każdy z gości miał swobodę ruchu, by każdy mógł bez przeszkód usiąść oraz wstać. Przyjmuje się, iż na jedno nakrycie powinno się przeznaczyć około 60 cm stołu. Oświetlenie stołu powinno być jasne, spokojne, nie powinno razić domowników czy gości.

nakrycie-sołuPrzechodząc do samego nakrycia. Talerze głębokie powinny stać na talerzach płaskich lub w niedalekiej odległości od gospodarza jeden na drugim. Nóż kładziemy po prawej stronie, bliżej talerza, widelec po lewej stronie ząbkami do góry. Łyżkę kładziemy obok noża wgłębieniem do góry, łyżeczka nad talerzem bliżej jego krawędzie od łyżki. W przypadku noża do ryb kładziemy go na prawo od talerza, widelec do ryb na lewo. Kieliszki stawiamy na prawo od talerza, jeżeli natomiast podajemy klika sztuk szkła to ustawiamy je od prawej do lewej strony według kolejności spożywania napojów. Jeżeli będziemy naszych gości raczyli piwem to szklanki lub kufle kładziemy na podstawkach. Filiżanki, w których będzie herbata czy kawa stawiamy na spodeczkach nieco po prawej stornie. Produkty, które są wspólne do spożycia, np. cukier, ser, ziemniaki muszą posiadać swoje sztućce. Pojemniczki z przyprawami (sól, pieprz, inne przyprawy) powinny być czyste i ustawione po kilka sztuk na dużym stole – na mały starczy po jednym z każdego rodzaju. Serwetka powinna leżeć na talerzu (wtedy powinna być pięknie udekorowana) lub po lewej stronie od talerza. Odpowiednio przygotowując stół możemy być pewni idealnego posiłku.