Facet z klasą

W dzisiejszych czasach trudno jest zachować się z przedwojenną elegancją, a to przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo się zmieniło. Postęp techniczny i technologiczny wprowadził wielkie zmiany do codziennego życia, pozostawiając w tyle zasady savoir vivre sprzed stu lat. Jak więc zachowuje się współczesny gentleman? Oto kilka rad jak być mężczyzną z klasą.
Przede wszystkim współczesny gentleman jest odważny i lojalny. Lojalność to wspaniała cecha prawdziwych przyjaciół, ale i ludzi, którzy otaczają innych szacunkiem. Nie należy pozwalać na oczernianie i obgadywanie ludzi, na których nam zależy czy z którymi się przyjaźnimy. Prawdziwy facet-z-klasagentleman stanie w obronie swoich przyjaciół i nie da wciągnąć się w plotkarski magiel. Do tego jest także odważny, potrafi obronić niesłusznie krzywdzonych czy tych, którzy sami siebie nie obronią. Cechom tym musi towarzyszyć obiektywizm. Facet z klasą zna wady swoich kumpli i przyjaciół, jest także świadom ich zalet i właśnie to przyświeca mu w obronie ich dobrego imienia.
Gentleman jest także dyskretny. Nie opowiada publicznie o swoich problemach intymnych czy sprawach z życia osobistego. Ta sfera jest dla niego świętością i nie dzieli się nią z innymi. Tyczy się to także bycia powiernikiem cudzych zwierzeń. Nawet, jeśli stało się to przypadkiem, nie powinno nigdy ujrzeć światła dziennego. W dzisiejszych czasach zachowanie tajemnicy nie jest łatwe – różne fora społecznościowe, dostępność środków komunikacji sprawiają, że pokusa pogadania z kimś o innej osobie jest duża. Należy jednak pamiętać, że ciężko pracuje się za zaufanie innych, a kiedy już się je zdobywa, należy pielęgnować je niczym największy skarb. Człowiek godzien zaufania to niestety coraz większa rzadkość.
Ważną cechą faceta z klasą jest jego pokora i wdzięczność. Jeśli mężczyzna zdaje sobie sprawę, że bez pomocy innych czegoś by nie osiągnął, powinien im za to podziękować. Słowa „dziękuję” i „doceniam” mają wielką moc i pokazują, że mężczyzna docenia pomoc, a to jest bardzo ważne. W dzisiejszych czasach wydaje się wszystkim, że coś im się należy. Pokora jest niezwykle pożądaną cechą prawdziwego gentlemana.
Mężczyzna z klasą jest także perfekcjonistą i jeśli się za coś zabiera, zrobi to dobrze. Syndrom tumiwisizmu go nie dotyczy. Stara się zrobić wszystko jak najlepiej, a gdy sam nie jest w stanie, upewni się, że ekipa, która się za to zabierze, zrobi dokładnie tak, jak powinno być zrobione. Gentleman nie przyjmuje fuszerek i rozwiązań tymczasowych. Jeśli ma być coś dobrze zrobione, niech kosztuje i trwa, ale efekt ma być zadowalający jego wysokie oczekiwania. Cecha ta tyczy się nie tylko wykonywania pewnych rzeczy, ale całego życia. Gentleman jest ojcem, a nie kumplem swego dziecka. To ważne, by maluchy wiedziały jaki jest podział w rodzinie. Pomoże im to w przyszłości poukładać swoje życie i przyjąć odpowiednie wartości.
Facet z klasą jest także szarmancki. Stara Szkoła w tym przypadku jest jak najbardziej aktualna. Nie trzeba rzucać kobiecie płaszcza pod nogi, by Exposiciónmogła przejść po kałuży, gdyż jest to dość groteskowe. Drobne, niewymuszone gesty takie jak pomocna dłoń przy wysiadaniu z samochodu czy otworzenie nad nią parasola, by nie zmokła, są nieoceniona. Gentleman także nie siada pierwszy i pomaga zdjąć i założyć płaszcz kobiecie. Do lamusa odchodzi gest całowania w rękę, choć zdarzają się kobiety, zwłaszcza w starszym wieku, które oczekują tego od mężczyzny.