Buty dla mężczyzny na okres wiosna/lato

Zakres męskiego obuwia z pozoru wydaje się niewielki. Jednak modeli, klas i rodzajów męskiego obuwia jest bardzo dużo. My postaraliśmy się je wyselekcjonować by móc dopasować to okresu od wiosny do lata. Kolorystyka obuwia ma tutaj drugorzędne znaczenie, jest on jak by nie patrzeć często kwestia indywidualnych upodobań.

espardyleZaczniemy od obuwia eleganckiego, przechodząc do mniej formalnego po obuwie codzienne, ewentualnie sportowe.
Na pierwszy rzut wybraliśmy półbuty, typu oxford. Charakteryzują się one czystą linią i należą do jednych z najbardziej eleganckich rodzajów męskiego obuwia. Mają one zamkniętą podeszwę, dwie boczne części mogą być z dziurkami, a sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy. Pasują one zarówno do uroczystych wieczorowych okazji, jak i do garnituru roboczego. Wersje z ząbkowanymi wykończeniami, mają niższy stopień formalności, tak jak te modele, u których występują dziurki na nosku. Inną propozycją są brogsy. Są to stylowe buty ze wzorami ułożonymi z dziurek na skórze. Tego typu buty posiadają zdobienia na czubkach w kształcie rozety. Występują one w trzech wariantach – fullbrouges, semibrouges oraz longwing. Można powiedzieć, że brogu to jedne z najbardziej uniwersalnych męskich półbutów, są odpowiednie do garnituru oraz zestawów typu casual. Kolejne obuwie to mokasyny. Mogą one mieć różny stopień formalności. Wyróżniamy dwa typy tradycyjnych mokasynów. Jeden o twardej zelówce z niewyprawionej skóry oraz doszywanych do niej miękkiej cholewce języku. Drugo natomiast buty-brogsywykonany jest z miękkiej skóry, wyciętej w całości z jednego kawałka i zszywane na podbiciu i pięcie. Współczesne są wzorowane na indiańskim pierwowzorze, zazwyczaj wykonane z miękkiej skóry, bez cholewek, niesznurowane i płaskie.
Buty żeglarskie – są to bardzo wygodne, stylowe i ponadczasowe męskie buty. Idealne na okresy wiosenno-letnie, a także na jesienne, jeżeli pogoda będzie odpowiednia. Najbardziej charakterystyczne klasyczne elementy tych butów to biała podeszwa z kauczuku oraz skórzane rzemienie przeplatane wokół kostki. Pasują do szortów, jeansów, spodni bawełnianych, itd. Innym typem również wygodnych, ale już mniej formalnych są buty – tenisówki. Klasyczne tenisówki, powinny być w szafie każdego mężczyzny, któremu nieobcy jest sportowy styl. Kiedyś tego typu obuwie wykorzystywało się tylko do gry w tenisa. Obecnie są noszone „na szeroką skalę” i są bardzo popularne. Tenisówki mają w sobie ducha sportowego, buty-oxfordale obuwiem typowo sportowym nie są. Do tego należy wykorzystywać obuwie typowo sportowe. Jest ono lekkie, wygodne i często wykorzystywane nie tylko w sporcie, ale również w codziennym życiu. Takie obuwie również powinno się znaleźć w męskiej kolekcji. Na koniec nieco przybliżymy bardzo ciekawy rodzaj obuwia – espadryle. Jest to rodzaj lekkiego obuwia plecionego z sznurka, włókna z juty lub plecionej trawy. Wierzch butów najczęściej wykonany jest z tkaniny. Idealnie nadają się na lato do szortów lub lnianych spodni, są lekkie i przewiewne. Ich dużym minusem jednak jest mała trwałość, dlatego nie warto wydawać na nie dużych kwot pieniężnych, bo zwykle starczają na jeden sezon.